Sıra Türkiye’de

Şöyle bir bakıyorum bizim de içinde bulunduğumuz Orta Asya’ya. İsyan var, devrilen hükumetler falan filan… Afrika zira aynı şekilde. Tunus’da başladı gelişmeler, Zeynel Bin Ali’yi istemedi halk; halk dediysem hepsi değil, yarısından azı. Daha sonra Mısır’a sıçradı, zaten sıçramasa kabahatti. Hüsnü Mübarek’i istemedi halk; halk dediysem hepsi değil, yarısından azı. Libya’yı bombalıyorlar şimdi. Kim mi? NATO ve beraberinde müttefikleri. Neden mi? Muammer Kaddafi’yi istemedi halk; halk dediysem hepsi değil, yarısından azı.

Gelelim bizim oralara. Afganistan’a girdi Amerika. Kurulu düzen Taliban’a karşı mücadele etmeye, çünkü iddia ediyorlardı ki; Afganistan’da kurulmuş ve yerleşmiş Taliban düzeni “özgürlükleri kısıtlıyordu”. Sonra Irak’a girdi Amerika. Saddam Hüseyin’in hegemonyası “özgürlüklere” dokunmakta idi yine. Şimdi, Suriye’de ayaklanma başladı. Orada da Beşşar Esed var, halk Beşşar Esed’i istemiyor; halk dediysem hepsi değil, yarısından azı. Amerika girer mi, girmez mi bilemem. Benim işim değil o.

Türkiye’de de başlamayan isyan var. Halk istemiyor Recep Tayyip Erdoğan’ı; halk dediysem hepsi değil, yarısından azı. Burada da “özgürlükler kısıtlanıyor” diyorlar. Gazeteciler, müstakbel siyasiler, askerler falan hapse atılıyor. İsyan başlar mı? Amerika müdahale eder mi? Seçimi Recep Tayyip Erdoğan kaybeder mi? O kadarını bilemem. Benim işim değil o.

Reklamlar

Yorumlar kapalı.